Напружені відносини в дитячому або батьківському шкільному колективі — це боляче і неприємно. Як бути, якщо ви або ваша дитина не змогли прийти до консенсусу з кимось зі школи.
Чим конфлікт відрізняється від цькування
Цькування, або буллінг, — це глибока і систематична проблема, вона проявляється у вигляді агресії одних дітей проти інших. У буллінгу завжди нерівність сил. Однак цькування не завжди виражається у фізичних нападах — насильство може бути і психологічним.
Конфлікт — це протистояння, в якому немає систематичного насильства, але присутні розбіжності і протиріччя між сторонами. Конфлікти в школі трапляються не тільки між учнями — бувають задіяні і батьки, і вчителі. Причини конфліктів в школі можуть варіюватися від банальної дитячої образи до розбіжностей з приводу освітньої програми. Ми розглянемо приклади розвитку подій і дамо підказки, як діяти батькам і як допомогти дитині в разі зіткнення інтересів.
Конфлікт між учнями
Микола і Петро посперечалися, хто буде сидіти на першій парті біля вчителя. Микола стверджував, що сидіти повинен він, так як вчиться на відмінно, а Петро аргументував тим, що у нього поганий зір. Хлопці посварилися і не змогли поділити місце.
Порада психолога: Конфлікт в школі «учень — учень» — явище, нормальне для людської комунікації. Дорослим слід втрутитися, тільки якщо ситуація в школі зайшла занадто далеко, наприклад, Микола і Петро переходять до фізичного насильства або проти когось починається колективне цькування. Але якщо конфлікт не переходить межі розумного, то важливо, щоб Микола і Петро вчилися вирішувати його самостійно. Так виробляються соціальні навички. Важливо спостерігати і питати про те, що відбувається, без оцінки і не приймаючи нічиєї сторони, дати можливість кожному висловити думку, формуючи позицію.
Конфлікт між учнем і вчителем
У Миколи і Марії Петрівни виникли розбіжності через виставлену оцінку. Вчителька заявила, що його твір не відповідає критеріям, і поставила низьку оцінку. А Микола відповів, що чітких критеріїв висунуто не було.
Порада психолога: На відміну від конфлікту між дітьми, тут сили завжди нерівні — вчитель має владу, досвід і знання, а дитина знаходиться в підлеглому положенні і тільки формує свою думку. Відсутність єдності вимог вчителя або недотримання вчителем вимог — часта проблема. Але і підліток повинен вчитися уточнювати завдання, задавати питання і приймати умови. Вирішення конфлікту в школі лягає на плечі педагога — доросла людина повинна роз’яснити дитині причини і наслідки. Якщо цього не відбувається, а ситуацію відпустити складно, якщо дитина не може змиритися і відчуває себе погано, батьку необхідно поговорити з вчителем, уточнити всі нюанси, а потім пояснити ситуацію дитині.
Конфлікт між батьками і вчителем
Мама учня Миколи висловила незгоду з методами роботи Марії Петрівни. Микола та інші учні розповідали, що Марія Петрівна кричить, залякує і висуває підвищені вимоги. Мамі Миколи це не сподобалося, вона вважає, що педагог не має права застосовувати психологічне насильство.
Порада психолога: Якщо у батьків виникли претензії до педагога, важливо спочатку перевірити, чи обґрунтовані вони. Чи дійсно вчитель перевищує повноваження, зриваючись на дітях, або діти вирішили влаштувати педагогу холодну війну? Важливо обговорити питання з іншими батьками та іншими вчителями. Якщо ситуація дійсно підтвердиться — не бійтеся відстоювати право на участь в педраді і розмові з вчителем безпосередньо. Ви завжди встигнете написати скаргу, а ось змінити ситуацію — ні. Іноді батьки вважають, що крик на дітей або суворі покарання — показник ефективного і суворого вчителя. Зважте всі спостереження, проаналізуйте можливі зміни. Якщо школа не готова вживати заходів — на жаль, доведеться вирішувати ситуацію самостійно: міняти клас або школу. Пам’ятайте, що мотивація і інтерес до життя безпосередньо залежать від авторитетів.
Конфлікт між батьками
Мама Миколи і мама Петра не змогли домовитися, скільки грошей здавати на новорічні подарунки дітям. Мама Миколи, яка є головою батьківського комітету, висунула одну суму, а мама Петра порахувала її надмірною.
Порада психолога: Конфлікт між батками в школі виникає так само часто, як і конфлікт в будь-якому іншому колективі. Батькам необхідно контактувати один з одним — в чатах і офлайні. Якщо виник конфлікт інтересів в школі з приводу освітньої траєкторії класу або інших заходів — відстоюйте свою позицію у відкритому діалозі. Можна залучити класного керівника як третю сторону або влаштувати голосування. Якщо проблема більш особистого характеру, не рекомендується виносити її на загальне обговорення (наприклад, в чат в месенджері). Поговоріть один на один — це ефективніше.
Що робити, якщо нічого не допомагає
Виділимо основні методи вирішення конфліктів в школі:
- не втручатися у справи дитини завчасно (якщо ситуація не виходить за межі допустимого),
- шукати рішення у відкритому діалозі,
- залучати додаткові сторони, наприклад, класного керівника,
- шукати союзників.
Але якщо ви перепробували всі способи, а ситуація не змінюється, є універсальне рішення. Переведіть дитину на дистанційне навчання в Українській Школі Майбутнього — так ви зможете вибирати вчителів самі, а контактувати з батьківським колективом не доведеться взагалі.
Резюме
Конфлікт дітей в школі — часте явище. Якщо зіткнення інтересів переходить в систематичні знущання, це стає цькуванням. Батьки і вчителі повинні втрутитися і залучити психолога.
Але навіть якщо розбіжність не має на увазі фізичне і психологічне насильство, воно як і раніше неприємне. Конфлікти трапляються між усіма учасниками освітнього процесу — дітьми, вчителями і батьками.
Рекомендації психолога Української Школи Майбутнього:
- зберіть повну інформації про ситуацію;
- ведіть відкритий діалог;
- довіряйте словам дитини;
- зверніться за консультацією до тих, хто не залучений в конфлікт;
- залучайте до обговорення третю сторону і шукайте союзників, спостерігачів або модераторів.
дякуємо за інформацію https://www.futureschool.online/